پلیس علمی

پلیس علمی (23)

پزشكى قانونى به كارگيرى دانش پزشکی و رشته‌هاى وابسته به آن در تشخيص امور جنايى و مانند آن است. در اجراى قوانین کیفری و مدنى- مانند سنّ بلوغ- گاه نظر پزشک خبره جهت تشخيص نوع و مقدار آسيب وارد شده و نيز برخى امور ديگر، ضرور مى‌نمايد. چنين كارشناسى‌اى در اصطلاح، پزشکی قانونى ناميده مى‌شود [۱] پزشکی قانونى از عناوين جديد است كه از آن، در مسائل مستحدثه سخن رفته است.

نياز تحقيقات قضايي به پليس قضايي - 3.8 از 5 از 5 آرا

وقتي جرمي واقع مي‌شود به‌ خصوص در حوزه مسايل کيفري، قدم اول بعد از شکايت و تشکيل پرونده انجام تحقيقات براي اثبات ادعاي شاکي يا معلوم کردن زواياي پنهان جرم براي جلوگيري از ضايع شدن حق ديگران است.اين تحقيقات نقش زيادي در تعيين تکليف پرونده دارد و افراد زيادي به منظور مشخص شدن زواياي مختلف آن فعاليت دارند. کارشناسان در گفت‌وگو با «حمايت» بيشتر در اين باره توضيح مي‌دهند.

ادامه مطلب...

معمولاً وجود اختلالات و نارسایی‌های انعقاد خون (هموستاز) به صورت خونریزی زیرپوستی و کبودشدگی مخاطی بروز می‌یابد به خصوص اگر دلیل اختلال انعقاد خون کاهش تعداد پلاکتهای خون (ترومبوسیتوپنی) یا عدم عملکرد صحیح پلاکتها باشد. این لکه‌های خونریزی زیرپوستی (وگاه زیر مخاطی) که با فشار موضعی از بین نمی‌روند بر اساس اندازه به نامهای پتشی، پورپورا و اکیموز نام گذاری می‌شوند. لکه‌های کوچکتر از ۲ میلی متر قطر را پتشی (به انگلیسی: Petechia) می‌نامند. معمولاً پتشی در نواحی با افزایش فشار هیدرواستاتیک مانند پاها یا دور چشم (پلکها) بیشتر دیده می‌شود. خونریزی زیرمخاطی در لثه و دهان بیشتر دیده می‌شود. لکه‌ها قرمز تا صورتی رنگ هستند.

ادامه مطلب...

پرژکتور uv برای تشخیص خون پاک شده از رو سطوح محل جرم این مدل را هم میتوان با دست حمل کرد هم اینکه بر روی پایه نصب کردبه علت طراحی داخلی پشت لامپ از زاویه تابش بیشتری بر خوردار است .فرکانس تابش نیز توسط قسمت کنترل دستگاه قابل تنظیم میباشد و دیگر نیازی به عوض کردن سری های آن نیست

ادامه مطلب...

به کلیه علومی که با جرم و بزهکاری مرتبط هستند و دستگاه قضائی را در کشف جرم ، احقاق حق و تامین آن یاری می کند مثل روانشناسی کیفری ، جرم شناسییکی از علوم جنایی ، جرم یابی است .جرم یابی : درباره ی کاربرد علوم عادی در کشف جرائم ، شناسایی مجرمان و اثبات جرم به بحث می پردازد .نمونه جرم یابی : پلیس علمی ـ پزشک قانونی ـ روانشناسی قضائی اهمیت پلیس علمی : این علم بر اساس دلایل مادی و فیزیکی یا همان علوم تجربی استوار است

ادامه مطلب...

راه های زیادی برای تشخیص لکه خون در صحنه جرم وجود دارد که استفاده از اشعه uv یا فرا بنفش یکی از آسان ترین راه هاست لکه خونی که خشک و یا شسته شده و یا حتی روی آن رنگ شده با تاباندن اشعه uv قابل رویت است . و معمولا به رنگ بنفش و یا قرمز دیده میشود چراغ های uv قابل استفاده برای پلیس دارای فرکانسی بین 300 تا 400 نانومتر هستند که با اکسید نیکل اندود شده اند. همانطور که در عکس میبینید . با چشم غیر مصلح خون دیده نمی شود .

ادامه مطلب...

یک نشانه ابتدایی سوء مصرف کراک، جدایی ناگهانی جسمی / روحی فرد از کانون خانواده و تغییر رفتار چشمگیر اوست. هرچند بسیاری از نشانه های زیر با مشکلاتی چون اختلالات احساسی یا گذراندن دوران سخت بلوغ مشابه است،

ادامه مطلب...
صفحه1 از3

آنچه در مورد سایت اتهام باید بدانید...

وبگاه حقوقی اتهام نسخه چهارم!  یکی از جامع ترین مراجع اینترنتی ایران در موضوعات حقوقی در زمینه ی حقوق جزا و جرم شناسی است. این تارنما با هزینه ای بالغ بر 5 میلیون تومان با انگیزه پاسخگوئی به نیازهای حقوقی-کیفری طبقات مختلف اجتماع از اهل فن گرفته تا هر که دست طلب،زبان خواهش،چشم امید و روی نیازش به دادخواهی گشوده است.سایت اتهام سایتی خصوصی بوده و وابسته به هیچ ارگان یا نهاد دولتی و غیر دولتی نمیباشد. کلیه حقوق مطالب سایت متعلق به نویسنده ی آن مطلب میباشد.همکاری با سایت اتهام به صورت داوطلبانه بوده و به منزله استخدام در سایت اتهام نمیباشد فلذا برای کاربران فعال سایت گواهی فعالیت صادر خواهد شد.