مطالب اختصاصی پلیس علمی

پتشی در دار آویختگی +تصویر آموزشی(+18)

تصویر ویژه سایت اتهام تصویر ویژه سایت اتهام کلیه حقوق تصاویر محفوظ است

معمولاً وجود اختلالات و نارسایی‌های انعقاد خون (هموستاز) به صورت خونریزی زیرپوستی و کبودشدگی مخاطی بروز می‌یابد به خصوص اگر دلیل اختلال انعقاد خون کاهش تعداد پلاکتهای خون (ترومبوسیتوپنی) یا عدم عملکرد صحیح پلاکتها باشد. این لکه‌های خونریزی زیرپوستی (وگاه زیر مخاطی) که با فشار موضعی از بین نمی‌روند بر اساس اندازه به نامهای پتشی، پورپورا و اکیموز نام گذاری می‌شوند. لکه‌های کوچکتر از ۲ میلی متر قطر را پتشی (به انگلیسی: Petechia) می‌نامند. معمولاً پتشی در نواحی با افزایش فشار هیدرواستاتیک مانند پاها یا دور چشم (پلکها) بیشتر دیده می‌شود. خونریزی زیرمخاطی در لثه و دهان بیشتر دیده می‌شود. لکه‌ها قرمز تا صورتی رنگ هستند.

پتشی یکی از نشانه‌های کلاسیک آسفیکسی است که تصور می‌شود بیشتر در مواردی از دارآویختگی که بخشی از بدن جسد وزن آنرا تحمل می‌کند (یعنی در موارد دارآویختگی ناکامل) اتفاق می‌افتد. اما شواهد کمی برای حمایت از این ادعا وجود دارد. این مطالعه برای ارزیابی ارتباط بین پتشی و نوع دارآویختگی (کامل در برابر ناکامل) طراحی شد. علاوه بر این چندین متغیر دیگر نیز مورد تحلیل قرار گرفتند تا ارتباط معنی‌دار آنها با وجود پتشی بررسی شود. یک مطالعة گذشته‌نگر ۵/۸ ساله از ۲۰۶ مورد مرگ با دارآویختگی از طریق مرور گزارش‌های کالبدگشایی انجام شد. در هر مورد علاوه بر وجود پتشی اطلاعات زیر نیز استخراج شد، سن و جنس، قد و وزن، شاخص تودة بدن، نوع دارآویختگی (کامل یا ناکامل) نوع لیگاتور استفاده شده (نازک یا پهن) و انجام یا عدم انجام احیاء قلبی ریوی. مطالعة آماری نشان داد که بروز پتشی در قربانیان دارآویختگی ناکامل در مقایسه با موارد دارآویختگی کامل بیشتر است و میزان بروز پتشی با قد قربانی ارتباط معکوس دارد. سایر عوامل ارتباط معنی‌داری با وجود پتشی نشان ندادند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در سه شنبه, 01 تیر 1395 ساعت 11:58
  • اندازه قلم

آنچه در مورد سایت اتهام باید بدانید...

وبگاه حقوقی اتهام نسخه چهارم!  یکی از جامع ترین مراجع اینترنتی ایران در موضوعات حقوقی در زمینه ی حقوق جزا و جرم شناسی است. این تارنما با هزینه ای بالغ بر 5 میلیون تومان با انگیزه پاسخگوئی به نیازهای حقوقی-کیفری طبقات مختلف اجتماع از اهل فن گرفته تا هر که دست طلب،زبان خواهش،چشم امید و روی نیازش به دادخواهی گشوده است.سایت اتهام سایتی خصوصی بوده و وابسته به هیچ ارگان یا نهاد دولتی و غیر دولتی نمیباشد. کلیه حقوق مطالب سایت متعلق به نویسنده ی آن مطلب میباشد.همکاری با سایت اتهام به صورت داوطلبانه بوده و به منزله استخدام در سایت اتهام نمیباشد فلذا برای کاربران فعال سایت گواهی فعالیت صادر خواهد شد.